Brukes luftambulansen best mulig?

Luftambulansetjenesten er over 30 år gammel. Mye har endret seg underveis, men fortsatt har vi ikke fasiten for hvordan vi skal bruke denne knapphetsressursen maksimalt.

Første uke på Karup

Det startet med ett helikopter for over 30 år siden. I dag er det elleve baser med til sammen tolv helikopter. Helsevesenet har også endret seg kraftig. Det etableres stadig bedre behandlingsmuligheter til stadig flere pasientgrupper. Mye av denne behandlingen sentraliseres. Dette påvirker bruken av luftambulansetjenesten.
En forutsetning for å gjøre de rette valgene for fremtiden krever at vi må vite mest mulig om dagens bruk. Hvordan er tjenesten dimensjonert, er basene rett plassert? Er det nok antall helikopter? Brukes tjenesten i dag på en måte som tjener pasientene best? Har vi riktig kompetanse og utstyr? Hvordan fungerer rutinene for rekvirering?
Det er mange store og viktige spørsmål som skal besvares godt. Hans Julius Heimdal, overlege og en svært erfaren luftambulanselege, skal bidra med å finne svarene. Målet er å bruke ressursene best mulig, og på den måten være til best mulig hjelp for pasientene.